fbpx
tím ivexprint
tlač dokumentov Bratislava

Dúfam, že si užiješ čítanie tohto blog.

Ak sa chceš dozvedieť viac informácií o novom projekte online knižnice klik sem.

Pár tipov ako napísať oslnivý životopis

(Na svete je málo vecí stopercentne istých. Určite ale medzi ne patrí fakt, že… ) Prvý dojem môže človek urobiť iba raz, obzvlášť v rámci uchádzania sa o zamestnanie.

ako napísať vyborny životopis cv

Preto by sme si mali dať záležať na tom, aby bol čo najkvalitnejší a v pozitívnom zmysle slova zapamätateľný. Budovať sa začína v momente, kedy zareagujeme na zverejnenú pracovnú ponuku a odošleme potenciálnemu zamestnávateľovi náš životopis.

Konkurencia medzi absolventmi na pracovnom trhu je vysoká, existuje však zopár tipov, ako efektívne napísať životopis a získať tak výhodu.

„Racionálny dôvod na zavádzanie v životopise nie je

Základom, ako v živote tak aj pri dobrom CV, je úprimnosť. Racionálny dôvod na zavádzanie v životopise nie je. Klamstvá sa totiž veľmi rýchlo a jednoducho odhalia už pri prvom osobnom pohovore.     

Ostať skromný, uviesť pri cudzom jazyku úroveň B2 a na pohovore ohúriť je príjemnejšie pre obe strany ako napísať si C1 a sklamať. (Ak sa ale chcete tejto neurčitej stupnici vyhnúť, ohodnoťte svoje jazykové znalosti slovami aktívny, pokročilý, či začiatočník.)

To však neznamená, že netreba byť sebavedomý. Je dôležité uvedomovať si vlastné kvality a adekvátne ich prezentovať.

písanie životopisu

Každá platená či dobrovoľnícka skúsenosť je pre človeka prínosná, treba však zachovať istý stupeň relevantnosti a v životopise uvádzať iba to, čo mi objektívne môže zvyšovať šance na získanie práce. (Z tohto dôvodu už zo svojho životopisu vynechávam leto 2016, kedy som mal v istom obchodnom reťazci na starosti krájanie, váženie a balenie melónov – za predpokladu, že sa práve neuchádzam o prácu v predajni ovocia a zeleniny).

Je dôležité uvedomovať si vlastné kvality a adekvátne ich prezentovať.

Čo sa týka minulosti, je dobrou praxou pri všetkých zmienkach zachovávať chronologickú postupnosť.

Pri štúdiu odporúčam začať posledným (štandardne najvyšším) dosiahnutím vzdelaním a pokračovať nižšie cez strednú, kľudne až ku základnej škole. Na zamestnania sa vzťahuje rovnaká zásada, čiže ako prvú by mal čitateľ životopisu zbadať aktuálnu, prípadne poslednú vykonávanú prácu.

Na otázku, ako správne napísať životopis do práce často odpovedám aj „gramaticky správne”. Chybne použitý ypsilon, zabudnutý dĺžeň a mäkčeň či vynechaná čiarka doslova bijú do očí. Samozrejme, každému sa občas stane že niečo prehliadne, preto je veľmi vhodné, nechať životopis prečítať aj niekomu, kto ho predtým nevidel a prípadné preklepy tak zbadá ľahšie

„Fotografia predstavuje účinný recept ako dosiahnuť lepšie prepojenie medzi       zamestnancom HR oddelenia a uchádzačom o zamestnanie.”

Je často podceňovaná avšak pri písaní seriózneho CV veľmi podstatná. Hovorím o fotografii. Predstavuje účinný recept ako dosiahnuť lepšie prepojenie medzi zamestnancom HR oddelenia a uchádzačom o zamestnanie. Pri výbere tej správnej fotky ale nemožno zabúdať na zopár zásad. Voľte záber na ktorom je zreteľne a priamo vidno tvár, čiže žiadne fotografie v maskách a ani v hustom dave ľudí. Vhodné je nerušené jednofarebné (v najlepšom prípade biele) pozadie a slušné oblečenie, aspoň od hlavy po ramená, pretože to sú najčastejšie viditeľné partie pri podobných typoch fotografií. Taktiež odporúčam vyhnúť sa záberom z diskoték, posilňovní alebo z bazéna (čo zrejme neplatí pre kandidátov na profesiu plavčíka).

Tlač učebných materiálov

Sprostredkovávame učebné materiály pre vysokoškolských študentov. Dokument ti nízke ceny vytlačíme a zviažeme. Počas roku fungovania sme pomohli v štúdiu viac ako 5000 študentom. Vytlač si s nami.

tím ivexprint

Kto je
Matúš Jedlička?

Matúš v súčasnosti študuje nemecký program medzinárodného manažmentu na FM UK v Bratislave. Počas svojho štúdia mal možnosť stráviť čas na zahraničnej univerzite v Nemecku, kde prehlboval svoje znalosti v rámci manažmentu i mimo neho. Vášnivý fanúšik športu a rockovej hudby momentálne pracuje ako vyhľadávač talentov v medzinárodnej firme a rád sa angažuje v rozličných projektoch, vďaka čomu získava skúsenosti, ktoré potom ďalej môže zdieľať. Aj preto sa pridal k Ivanovi a Alexovi v písaní blogu.

Blog do vrecka

Sleduj novinky

Dostávaj novinky do Whatsapp-u. Rýchly a efektívny prístup ku informáciám.

Zdieľaj blog:
Share on facebook
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp

Blog do vrecka

Vedomosti na Whatsapp

Zdieľaj blog:
Share on facebook
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp

Podobné články