Tlač skriptá zadarmo

Naštartuj svoje kreatívne myslenie. Stačí málo

Poznáš metódu, pomocou ktorej sa vieš pozrieť na problém zo šiestich rôznych pohľadov? Všetky sú rovnako dôležité a každý jeden z nich sa skrýva pod iným klobúkom. Ako je to možné?

Možno sa to nezdá, ale náš mozog dokáže prepnúť medzi spôsobmi, ako uvažuje o jednej veci. Podstatné je, ako toto prepínanie urobíme, tento prístup totiž nie je pre naše mozgy bežný.

V závale úloh a množstva práce sa totiž prirodzene snažíme hľadať zjednodušenia a prinášať rozhodnutia čo najrýchlejšie na základe nazbieraných skúseností, emócií či dostupných faktov. Niekedy však tie rozhodnutia potrebujú novú perspektívu. Najmä, ak jedno rozhodnutie robíme spolu viacerí v skupine. To určite poznáš zo svojich pracovných tímov alebo skupinových zadaní v škole.

Ako na to?

Školenie o šiestich klobúkoch myslenia je súčasťou leadership programu Teach for Slovakia. Účastníci ho absolvujú v prvých mesiacoch v Teach for Slovakia.

Spoznaj šesť klobúkov myslenia a nauč sa hľadať kreatívne riešenia

Biely klobúk:

Keď máš, obrazne povedané, na hlave tento klobúk, k problému pristupuješ čisto cez konkrétne fakty, čísla, informácie bez emócií. Tak ako je biela neutrálna farba aj tento spôsob je najmä o neutralite. Keď sa pozeráš na vec, snaž sa o faktický opis bez hodnotenia a vlastného názoru. Môžeš stručne uviesť kontext.

Červený klobúk

S týmto klobúkom sa vo svojom uvažovaní nechávaš uniesť emóciami, ktoré sú veľmi subjektívne. Vyjadruješ svoj pohľad na vec spontánne, uvoľnene a nemusíš sa pritom obhajovať. Tento klobúk ti má pomôcť zamyslieť sa nad pocitmi, ktoré problém môže u teba a ďalších vyvolať.

Žltý klobúk

So žltou sa pozeráš na veci pozitívne. Pouvažuj nad tými lepšími aspektmi projektu alebo myšlienky. I keď sa sústredíš na pozitíva, nerobíš to len z čistej eufórie. Svoje argumenty totiž musieť oprieť o fakty, ale pozeráš sa pritom len na dobré stránky hodnotenej veci.

Čierny klobúk

Po žltej sa otočíš o 180 stupňov a skúsiš sa na problém pozrieť pesimisticky, unudene. K tomu hľadáš argumenty, prečo to nemá zmysel, hľadáš problémy a úskalia. No znova to nie je len bezbrehé ľutovanie sa, pretože aj tu sa musíš obrniť argumentmi. Čiže, ak nájdeš niečo negatívne, vysvetli aj prečo to tak je v kontexte problému, ktorý riešiš.

Zelený klobúk

A teraz budeš na vlne kreativity. Snaž sa vymyslieť niečo nové, ešte nepoznané, čo súvisí s danou problematikou. Polož si otázky: Ako vec alebo situáciu ináč využiť? Čo môže iné ponúknuť? Premýšľaj nad alternatívnymi scenármi, neboj sa provokatívnych nápadov, kombinuj, hľadaj analógie či negácie už známych riešení.

Modrý klobúk

Tento klobúk nosí nestranný moderátor. Teda niekto, kto dozerá na celý priebeh uvažovania v skupinách podľa farieb. Facilituje diskusiu s výsledkami uvažovania v skupinách a musí zabezpečiť, aby každá z nich dostala šancu prezentovať svoje stanovisko.

Osobnostný rast je dôležitý. Posuň svoje zručnosti na nový level

V Teach for Slovakia sme si vedomí, aké je dôležité, aby sme v krajine mali schopných a charakterných lídrov. Preto je súčasťou nášho tréningu aj školenie o šiestich klobúkoch myslenia. Naši účastníci ho absolvujú v prvých mesiacoch v programe.

Celkovo dostanú od nás 240 hodín tréningov, kde sú aj školenia na komunikáciu, problem solving či networking. Počas dvoch rokov pracujú s mentorom a môžu získať aj ďalšiu podporu kouča.

 

Blog vznikol v spolupráci s Teach for Slovakia

IVEX print
©IVEX print 2019
Based in Bratislava
- Since 2019 -

×
×

Cart