LACNÉ CESTOVANIE PRE ŠTUDENTOV

maldives-1993704

 

Letný semester sa pre mnohých z nás skončil, sú na rade prázdniny. Je čas vyraziť za zážitkami do sveta. Prinášame ti zopár užitočných tipov z oblastí ubytovania, prepravy a jedla, ako ušetriť, čo najviac.

Keď som sa pýtal študentov vysokých škôl, prečo necestujú, odpovedali jednohlasne. 

Peniaze.

Existuje mnoho ciest ako cestovať lacno, alebo zadarmo. Nemusíš mať peniaze aby si cestoval okolo sveta, ak budeš dostatočne otvorený kreaktívny. Preto ti chceme poskytnúť niekoľko rád.

Cestovať zadarmo znie ako trochu vzdialený a nemožný cieľ. Dá sa to aj bez vykradnutia banky. Samozrejme, nedá sa cestovať úplne zadarmo. Neminie ťa poplatok za stravu a poistenie, lenže môžeš sa prepravovať a byť ubytovaný úplne zadarmo.

V tomto blogu sa zazvieš:

 

”Chcel by som cestovať zadarmo, alebo aspoň lacno.”

Ako teda na to?

Cestovať za lacné peniaze znamená šetriť kde sa dá. Najviac nápomocné môžu byť cestovateľské aplikácie a webstránky, ktoré ti ušetria pár eur.  Pomôžu ti nájsť cesty ako ušetriť peniaze a zamestať sa. Všetko to je o nachádzaní hodnoty a znižovania výdavkov, ktoré ti následne pomôzu robiť to, čo chceš.

Cestovať zadarmo znamená brať každú výhodu ubytovania, cestovania a služieb, ktoré znížia tvoje výdaje na nulu. Všetky tri veci sa však odrazia na pohodlí a konforte výletu.

Cestovanie nemusí byť drahé. Stačí mať správny mindset a dobre nastavený budget, ktorý povedie k pretvoreniu tvojich cestovateľský snov na realitu. 

 

1. AKO LACNO CESTOVAŤ PO SVET

ross-parmly-25230-unsplash

 

Práca v zámorí

Nezarábaš mnoho peňazí v tvojej práci? Nie? Prečo potom nezačať pracovať v zámorí? V zahraničí na teba čaká veľa príležitostí, lenže nemôžeš byť výberavý. Nie je to o štartovaní, alebo budovaní svojej profesíjnej kariéry, je to iba o zarobení dostatočného množstva prostriedkov, ktoré následne zaplatia cestovateľské výdaje

Prinášame ti pár tipov na prácu:

1. Stavbár 

2. Zberač sezónneho ovocia

3. Barman

4. Čašník

5. Pomocník na farme

6. Krupiér 

7. Inštruktor potápania 

Dostať prácu v zahraničí môže znieť ťažko. Lenže nie je. Treba byť otvorený každej príležitosti. Vo väčšine týchto prácÍ nie je potrebný diplom, alebo špeciálne skúsenosti. Ideš pracovať do kancelárie? Nie! Dostaneš špinavú a málo platenú prácu, ktorá ti pokryje všetky výdaje? Áno. O to presne ide. Osobne som sa stretol s veľa ľuďmi, ktorí pracovali týmto štýlom a precestovali skoro celý svet. Poznamenali, že ich zážitky si budú pamätať na celý život.  

 

Učenie angličtiny

Jeden z najlepšie platených prácí, ktoré môžete v cudzi dostať je byť učiteľom angličtiny. 

V Ázii majú nedostatok anglicky hovoriacich ľudí, čo sa odráža aj na výške platu. Priemerne sa pohybuje okolo 20€. V niektorých krajinách ako napríklad Čína, Japonsko a Južná Kórea si však vyžadujú anglický diplom TEFL. 

Dodatočne existuje mnoho webstránok, ktoré ti povolia učiť virtuálne. Stačí ti k tomu rýchle pripojenie na internet a môže učiť ľudí anglicky kdekoľvek na svet.

 

2. POUŽÍVANIE ZDIELANEJ EKONOMIKY

business-3370832

 

Používanie zdielanej ekonomiky je najlepší spôsob, ako ušetriť peniaze. Ide o nájdenie lacného ubytovania, alebo zdielanej jazdy. Existuje mnoho stránok, ktoré fungujú na spôsob cestovných agentúr, ktoré ti zaručia cestovať lacno.

‘Webové stránky a aplikácie vo veľkom zmenili priemyslel cestovného ruchu a robia cestovanie viac dostupné. 

Ponúkame ti stránky, ktorú sú za nás najlepšie:

 

3. UBYTOVANIE

filios-sazeides-1460943-unsplash

 

Couchsurfing

Stavím sa, že veľa cestovateľov, ktorým by bola poskytnutá stodola zadarmo na prespanie, so všetkými desiatimi by ju brali. Rád spoznávaš nových ľudí a získavaš nových priateľov? Ak áno, je tu práve pre teba správnou vecou Couchsurfing. Je to komunitná aplikácia, ktorá sa nachádza vo viac ako 200 000 mestách po celom svete. Poskytovateľ ubytovania ti nedá iba ubytovanie zadarmo, ale aj komplentý know-how miestneho obyvateľa. Vedia, ktorý supermarket je najlacnejší, kde sú najväčšie zľavy, kde je najchutnejšia a zároveň lacná reštaurácia, ďalej ťa vezmú na párty a ukážu ti miesta, ktoré nie sú v sprievodcovi. 

Vo veľa prípadoch sa ľudia strachujú couchsurfovať, pretože sa boja, že to nie je bezpečné. Si so všetkými svojími vecami v cudzom meste v cudzom byte. Netreba sa vôbec báť. Človek, ktorý ťa chce ubytovať je pravdepodobne tiež cestovateľ a chce ti pomôcť. Výhodou aplikácie je, že sa v nej nachádzú kompletné referencie na sprostredkovateľa ubytovania.

Kritériá podľa, ktorých si treba hladať hostiteľa:

  • Profilový obrázok
  • Kompletne vyplnený profil
  • Mal by mať recenzie
  • Overenie

Osobný tip: Nevyberajte si svojho hostiteľa podla atraktivity, predsa Couchsurfing nie je zoznamka. Skôr ide o to, aby ste si mali, čo povedať s ním. Pozri sa na jeho názory, koníčky a záľuby na profile a podľa toho si vyber svojho šampióna.

 

Airbnb

Podobné ku zámene bývania, krátkodobému podnájmu, ktorý umožňuje ľuďom zostať vo vybavenom byte počas cestovania. Tieto apartámy sú lacnejšie, ako tomu je u hotelov a ponúkajú lepšie vybavenie. Ak plánuješ zostať týždeň a dlhšie na jednom mieste, túto možnosť ti rozhodne odporúčame, pretože dostaneš plný komfort svojho bytu, bez toho, aby ťa to finančne zruinovalo. 

Airbnb je most medzi hostelom a hotelom, lenže môže sa ti to predražiť, ak cestuješ osamote. Cena sa počíta za apartmán (a je v podstate jedno koľkí tam následne budete nocovať).

Ďalší dôvod prečo uvažovať nad touto možnosťou? V každom apartmáne sa nachádza kuchyňa, ktorá ti zaručene zníži výdaje na stravu.

Platforma podobná Airbnb:

 

Hostel

Jednou z najlacnejších foriem ubytovania je spánok vo veľkých izbách v hosteloch. Ak nie je Couchsurfing úplne vec pre teba, toto by mala byť možnosť č. 2, ako ušetriť peniaze na mieste prespania. Čím väčšia izba, tým bude nižšia cena. Izby s kapacitou 4-6 ľudí ti (pravdepodobne) poskytnú väčšie súkromie, ale 12-18 lôžkové izby ti zaručia tú najnižšiu cenu, no na úkor súkromia. Vybav sa preto zátkami do uší, aby ti nikto nerušil pokojný spánok. 🙂

Osobné odporúčania ubytovacích platforiem: 

 

4. PREPRAVA

by-hitch-hiking-2842972_1920

 

ŽELEZNIČNÉ KARTY

Železničné karty (EUrail) sú najlepším spôsobom ako ušetriť na ceste, ak cestujete vlakom. Ak cestuješ regiónom, alebo krajinou nejaký čas, oplatia sa ti kúpiť železničné karty viac, ako po každé si kupovať jednorázové lístky. Ak sa však rozhodneš pre kupovanie lístkov včas, vie ti to ušetriť až 50% z ceny lístku. Tým si však obmedzený a je potrebné si predom pripraviť presné rozvrhnutie svojej cesty. Železničné karty ti poskytnú väčšiu flexibilitu, čo sa týka času. 

 

CESTA STOPOM

Ak patríš medzi ľudí, ktorí sa neboja dobrodrúžstva, neváhaj a vyskújaš jednu z najviac úsporných metód cestovania. Je však potrebné sa predom obrniť dostatočným množstvom času a pevnými nervami. 

Pred cestou si nezabudni zobrať dostatočný počet papierov, kartónov, alebo hociaký povrch, na ktorý sa dá písať. Najlepšie spravíš, ak sa postavíš na na pumpu pri výpadovke. Netreba sa báť opýtať ľudí kam smerujú. Nevýhodou cesty stopom može byť, že vodič ťa neodvezie presne na potrebné miesto a ty budeš musieť znovu stopovať.

Vodiči dávajú väčšinou na atraktívny vzhľad ľudí s menšími taškami. Netreba sa báť a stretneš mnoho zaujímavých ľudí.

 

ZDIELANÁ JAZDA

Najlepšou aplikáciou na spolujazdy po Európe je Blablacar. Je to komunitná aplikácia, ktorou sa rýchlo, pohodlne a pomerne lacno vieš presunúť kdekoľvek po Európe, ktoré začali využívať veľké masy ľudí a aktuálne už nie je problém nájsť jazdu kdekoľvek. 

Ako to funguje?

Stačí si behom pár minút vytvoriť profil na tejto platforme. Vodič ponúkne spolujazdu na konkrétnu jazdu a voľné miesta v aute. Z pravidla platí – kto si rýchlejšie zarezervuje miesto, ten sa vezie skôr. Potom už si spolu dohodnete potrobnosti jazdy (miesto zrazu, čas, cenu).

Vieš si pozrieť referencie na vodiča/spolujazdcov, aké auto ťa bude viezť. Vodiči sú vo veľa prípadoch flexibilní a po dohovore ťa zavezú kam budeš potrebovať. 

 

Ďalšími možnosťami spolujazdy sú:

ross-parmly-25230-unsplash

 

LETENKY

Cesta lietadlom patrí medzi najbezpečnejšiu formu prepravy avšak jednu z najdrahších. Existuje mnoho spôsobov, ako ušetriť na preprave lietadlom. Na internete sa nachádza nespočetne vyhladávacích platforiem, ktoré spravia rešerš leteniek za teba v priebehu pár sekúnd

V princípe platí, že letenky by sa mali kupovať nie príliš neskoro, ani príliš skoro. Optimálnou dobou pre nákup letenie je 7-5 týždňov pred odletom. 

Ako teda kúpiť najlacnejšie letenky?


Nechaj tvoje vyhladávania utajené

Nie. Nezbláznil si sa, ak si myslíš, že cena leteniek sa zmenila po tom, ako si letenky pár-krát vyhladal letenky. Za to môžu súbory cookies v tvojom vyhladávači a môžu sa ti kvoli tomu navýšiť ceny leteniek, ak opakuješ jednu akciu dookola. Vyskúšaj na svojom prehladávači režim inkognito. To by ti malo zaručiť, že oklameš algoritmus vyhladávania leteniek a súbor cookies. 

 

Používaj najlepšie vyhladávače leteniek:

  • Skyscanner (naša voľba č. 1)
  • AirFare Watchdog (dobrá stránka v hladaní zliav a chýb airoliniek)
  • Momondo (širokospektrálny vyhladávač, ktorý niekedy ukazuje lepšie ceny ako Skyscanner)
  • Kiwi.com (kombinácia všetkých airoliniek, ktorá je lacnejšia, ako rezervácia leteniek iba u jednej leteckej spoločnosti)

Nakoniec žiadna vyhladávajúca platforma leteniek nie je perfektná. Kvôli tomu radšej zvol kombináciu vyhladávačov, aby si nedostal skreslené výsledky. 

Najlacnejšia forma cestovania je predsa zadarmo. Môžeš sa zaregistrovať u akejkoľvek airolinky a byť jej verný. Po odlietaní určitého množstva km ti dajú letenky zadarmo.

Chase Sapphire Preferred – ak minieš 4000€ na letenky, dostaneš 60 000 bodov, čo je v prepočte 700€ bonus na letenky. Ročný poplatok je pri tom 80€.

Napríklad Kayak.ie ti ukáže virtuálnu mapu, ceny leteniek a najlacnejšie dátumy odletov a príletov do destinácie. Neexistuje však žiaden exaktný deň, kedy sú letenky najlacnejšie. 


Využívaj nízkonákladové letecké spoločnosti:


5. JEDLO

shish-kebab-417994_1920

 

Jedlo je jednou z najdrahších položiek cestovania. Jesť proste musíme, nedá sa tomu vyhnúť. Ochutnávka miestnej kuchyne v inej kultúre je pre veľa cestovateľov túžbou. Ak si však nedáš pozor, môže ťa zaplnenie žalúdka stáť veľa peňazí

Základnom každej výpravy by mala byť flaška na vodu. Najlepšie spravíš, ak bude z tvrdého plastu. Nie, že tým pomôžeš životnému prostrediu, ale ak si naplníš vlastnú flašku s vodou vo fontáne, hoteli, alebo v pítku, nemusíš si na svojej ceste zbytočne kupovať balenú vodu

Miestne supermarkety nepomáhajú iba tvojej peňaženke, ale môžeš v nich spoznávať kultúru trochu inak. Nájdeš tam rôzne pochutiny, ktoré u nás v supermarketoch neuvidíš. Nezabudni ochutnať ovocie, určite neolutuješ.

Skús sa vyhnúť jedlu v centre, v ktorom sa nachádzajú tzv. turists traps, v ktorých ťa ošklbú o posledné peniaze. Veľmi nápomocná je už spomenutá platforma Couchsurfing, v ktorej môžeš ísť na ”hangouts” s miestnymi, ktorý ti ukáže, kde sa dá najesť dobre a lacno

V každom hosteli, alebo v prenajatom byte z Airbnb nájdeš kuchyňu. Predsa, doma sa tiež nestravuješ každý deň dva-krát v reštaurácii, prečo by si to mal robiť v zahraničí?

 

EatWith 

V aktuálnej dobe svetu vládne zdielaná ekonomika, nevyhlo sa jej ani jedlo. Platforma EatWith poskytuje ľuďom, ktorí chcú zdielať svoje kulinárske nadšenie s turistami a cestovateľmi. Záleží iba na hostiteľovi, akú určí cenu jedla.

 

6. ŠTUDENTSKÉ ZĽAVY

clay-banks-1554989-unsplash

 

Si študent a máš 26 rokov a menej? Nezabúdaj pri svojom cestovaní využívať zľavy, ktoré na teba čakajú. Vitaj v svete -50%.

Ak si čerstvo po štátniciach existuje ešte šanca, že máš platný svoj študentský preukaz (Isic). Pri každej platbe sa nezabúdaj spýtať, či nemajú študentské zľavy, ktoré by si mohol využiť. Je to cesta akou ušetriť naozaj veľa peňazí. V niektorých krajinách máš dokonca zľavu aj na nákup potravín. 

 

7. MESTSKÁ TURISTICKÁ KARTA

map-455769

 

Ak sa rozhodneš navštíviť vrámci mestskej turistiky veľa pamiatok, mal by si si zaobstarať turistickú kartu. Ponúkne ti dodatočné zľavy do reštaurácií, predstavenia, prehliadku mesta, poprípade vstupy zadarmo a mestskú hromadnú dopravu úplne zadarmo. Ďalej ti poskytnú ”skip lane”, čiže nebudeš musieť čakať v rade. Táto možnosť je však vo väčšine prípadov za ďalší príplatok. Stačí sa iba zastaviť v turistickej kancelárii, ktorá sa rozhodne bude nachádzať na letisku a zistíš aké sú dostupné karty.  Pomôžu ti s výberom vhodnej karty pre teba a uisti sa, že ušetríš toľko peňazí, koľko sa bude dať. Poprípade ich môžete nakupovať online z pohodlia domova. Väčšina európskych miest má integrované turistické karty. 

Nikdy nebola jednoduchšia doba na cestovanie, ako tomu je teraz. Lacné cestovanie prichádza taktiež so skúsenosťami. Z vlastnej empírie potom viete usúdiť najlepšie – kde a ako ušetriť, čo najviac. 

Cena leteniek po Európe sa pohybuje v desiatkach eur. Prečo to nevyužiť? 

POMÁHAME ŠTUDENTOM S ICH ŠTÚDIOM

PRE BEZPLATNÚ TLAČ SA ZAREGISTRUJ

Pre tlačenie zadarmo sa zaregistruj a od 1.10.2019 začni tlačiť zadarmo.

IVEX print
©IVEX print 2019
Based in Bratislava
- Since 2019 -

×
×

Cart