fbpx
Tím IVEX print - Michaela Hrehušová
tlač dokumentov Bratislava

       Dúfam, že si užiješ čítanie tohto blog.

          Ak sa chceš dozvedieť viac informácií o novom projekte online knižnice klik sem.

Bývanie na internáte? Zisti, čo je na tom najlepšie

Určite viacerí z vás riešite tento problém – nastupujete na vysokú školu do cudzieho mesta a kladiete si otázku byt vs internát. Porovnávate ceny nájmu, vzdialenosť od školy, prípadne do mesta alebo na stanicu, akí budú spolubývajúci, prípadne kde bude väčšia zábava a kde väčší kľud.

Momentálne žijem na priváte, ale 3,5 roka som bývala na internáte a poviem vám, je to zážitok, ktorý odporúčam každému. Ale pekne poporiadku.

Bývanie na internáte

Pamätám si, ako som išla prvýkrát na internát so stiahnutým žalúdkom a hovorila som si, ako to všetko zvládnem sama a aké budem mať spolubývajúce. A tu je ten základ, ako prežiť na internáte – mať dobrých spolubývajúcich.

Naša univerzita (Ekonomická univerzita) túto možnosť ponúka a pri prihlasovaní na internát si môžete vybrať, s kým na izbe chcete byť, dokonca si viete vybrať internát aj izbu. Pokiaľ viem, takúto možnosť mala aj kamarátka v Mlynskej doline.

Samozrejme, keď ste prváci, vo väčšine prípadov, nikoho nepoznáte. U nás na univerzite to funguje tak, že študentský parlament sa snaží vyberať ľudí, ktorí nastupujú do toho istého ročníka a na ten istý odbor. Takže sa nebojte, môže sa stať, že na izbe budete nakoniec všetci prváci, ktorí nevedia, aký je život na internáte.

Ako fungujú internáty?

Záleží od veľa faktorov:

  • bývanie na samostatnej izbe, alebo na bunke.
  • izba so spoločnými sprchami na chodbe, alebo v rámci bunky.
  • spolubývajúce party ženy, alebo skôr knihomolky.

Samozrejme, na internáte sa stretnete s rôznymi typmi ľudí, ale keď sú zápočty alebo skúškové, tak sa skoro všetci učia a na chodbách je väčšinou ticho.

Ak si teraz odmyslíme party čas, ktorý je taktiež súčasťou života na internáte, tak to funguje takto: prvý deň na internáte je zmätočný, prídete, vypíšte papiere, dostanete kľúčiky od izby a ubytovací preukaz (na Mlynoch platí ISIC). Ubytujete sa a čakáte na spolubývajúcich.

Áno, doslova čakáte, lebo neviete, kto s vami býva, kým sa neobjaví vo dverách a nezoznámite sa.

Tu môžu nastať dva scenáre buď si sadnete, alebo nie. Ale nebojte sa, intrák je veľký, kamarátov si určite nájdete. Začne semester a vy budete musieť tak či tak chodiť spolu do školy, čiže spoločnú tému si nájdete.

Naozaj super veci sú, v prvých týždňoch semestra, rôzne akcie, ako napríklad Lámavice, Open Semester a rôzne diskotéky, ktorých vám odporúčam sa zúčastniť. Garantujem vám, že na nich si kamarátov na zvyšok školy nájdete.

Internátová izba - Internát Ľudovíta Štúra

Život na internáte? Na čo sa tešiť?

Život na intráku je naozaj super. Len za prvý semester získate toľko zážitkov, že budete môcť o tom napísať blog. 😅

Ale vážne, zo začiatku to bude určite náročné, ale postupom času si zvyknete. Naučíte sa samostatnosti, variť si a dokonca aj prať. Sami zorganizujete izbovicu alebo chodbovicu. Netvrdím, že miestami to nebude náročné a že keď vy budete chcieť spať, lebo ráno vstávate do roboty / školy alebo sa chcete učiť na zápočty / skúšky, určite sa nájde niekto, kto bude o tretej hodine ráno vykrikovať po celom intráku, prípadne sa vám bude dobýjať do izby.

V tom momente vám prasknú nervy, možno sa dobre nevyspite, nenaučíte sa, tak ako by ste chceli, ale vtedy si povedzte „aj toto patrí k životu na intráku“.

A na druhej strane, isto sa stane, že aj vy prídete z mesta v raných hodinách s dobrou náladou a niekoho zobudíte. S tým treba počítať, keď človek ide bývať na internát a o chvíľku tento zážitok budete rozprávať spolužiakom, ktorí nebývajú na intráku a spoločne sa na tom zasmejete.

Ako si zvyknúť na internát?

Ako som už spomínala, zo začiatku to nebude najľahšie. Bude vám chýbať rodina aj kamaráti, ale postupom času sa to zmení. Tu je niekoľko mojich rád, ako zvládnuť internát v prvých týždňoch.

Na začiatok by som vám odporúčala zoznámiť sa spolubývajúcimi a začať rozhovor o tom, na ktorej fakulte študujú, aký majú odbor, v ktorom ročníku študujú, opýtať sa na profesorov, odkiaľ pochádzajú, ako dlho bývajú na intráku a opýtať sa, aké je bývanie na internáte. Uvidíte spoločnú reč si nájdete.

Ako ďalšiu vec by som odporúčala na váš internát zavolať starého kamaráta alebo kamarátku, možno zo strednej, ktorý bude s vami zdieľať nové pocity a nebude pre vás cudzí a ak takého kamaráta nemáte v meste, v ktorom študujete, tak ho zavolajte na výlet a ukážte jej internát aj mesto, v ktorom ste začali študovať, možno aj vy sami objavíte niečo nové.

Izby vyzdobte a prispôsobte sebe, podľa možností, ktoré vám umožní študentský domov. Obklopte sa fotografiami kamarátov aj rodiny.

Skúste si v kuchynke niečo uvariť a niečo iné ako wifonku. Kuchyňka je skvelé miesto, kde sa viete s niekým pustiť do reči.

Na záver, nebojte sa.

Veľa z nás si tým prešlo a ešte veľa z vás si tým prejde. Vysokoškolský život je krásny a hlavne tie roky na internáte. Veď určite ste nie raz počuli dospelých spomínať na vysokoškolské časy, tak si to užívajte.

Nakoniec, len na chodbe vás bude niekoľko prvákov, niekoľko nových, ktorí budú mať podobné obavy, ako vy.

Výhody internátu

Tu je niekoľko výhod internátu, ktoré na byte možno nezažijete v takej miere:

  1. získate kamarátov – a verte mi, že to budú kamaráti minimálne na celú vysokú školu a niekoľkokrát sa navzájom podržíte,
  2. dostanete sa k materiálom – keď sa zoznámite so študentami, ktorí sú o ročníky vyššie alebo študujú rovnaký odbor ako vy, dostanete sa ku knihám, výcucom a pod.,
  3. vysvetlenie učiva – v študovni alebo aj na izbe stretnete niekoho, kto vám vysvetli učivo z predmetu, ktorý vám nejde najlepšie a naopak, niekedy sa pri jednom stole takto stretnete aj viacerí,
  4. party – na internáte sa každý týždeň koná nie jedna izbovica alebo chodbovica, taktiež býva zvykom, keď sa ide von do mesta alebo na párty začať už na izbe,
  5. samostatnosť – počas pobytu na internáte sa naučíte samostatnosti a nie raz prídete do situácie, kedy si budete musieť pomôcť sami, ale naučí vás to veľa,
  6. kontakty – získate veľa kontaktov, ktoré ani neviete kedy v živote budete potrebovať, lebo aj z toho najväčšieho showmana sa môže jedného dňa stať úspešný podnikateľ/právnik/lekár a zhodou okolností to bude váš bývalý spolubývajúci.

Na koniec článku by som vám povedala len toľko: je na každom z vás či sa rozhodne bývať na byte, alebo na internáte.

Za seba viem povedať, že tie roky na intráku mi dali toľko zážitkov, mnoho skúseností, nespočetne kamarátov a hlavne neskutočne veľa spomienok a želala by som každému, aby to zažil, hoc sa rozhodne na internáte bývať len semester, a potom si povie, že to nie je preňho.

V každom prípade, užívajte si vysokoškolský život, lebo po ňom ešte len začne ten pravý život. 🙂

Tlač učebných materiálov

Sprostredkovávame učebné materiály pre vysokoškolských študentov. Dokument ti nízke ceny vytlačíme a zviažeme. Počas roku fungovania sme pomohli v štúdiu viac ako 5000 študentom. Vytlač si s nami.

Tím IVEX print - Michaela Hrehušová

Kto je
Michaela Hrehušová?

Michaela momentálne študuje v 5. ročníku na Ekonomickej univerzite v Bratislave – odbor Manažment cestovného ruchu. Prostredníctvom vysokej školy sa zúčastnila programu Erasmus+ Intership v Anglicku, kde počal leta pracovala ako F&B assistant v hotelovej reštaurácii.  Od roku 2014 sa pohybuje v gastro sektore, v ktorom získala skúsenosti v tomto odbore. Rada cestuje, spoznáva nové krajiny, kultúry a dobrodružstvá. Vo voľnom sa venuje tvorivej činnosti, a preto s radosťou prijala ponuku písania blogov pre IVEX print.

Blog do vrecka

Sleduj novinky

Dostávaj novinky do Whatsapp-u. Rýchly a efektívny prístup ku informáciám.

Zdieľaj blog:
Share on facebook
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp

Blog do vrecka

Vedomosti na Whatsapp

Zdieľaj blog:
Share on facebook
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp

Podobné články