fbpx
tím ivexprint
tlač dokumentov Bratislava

Dúfam, že si užiješ čítanie tohto blog.

Ak sa chceš dozvedieť viac informácií o novom projekte online knižnice klik sem.

Ako sa efektívne učiť?

Mnoho študentov je zanechaných na pospas vzdelávacím systémom, o ktorom si niektorí myslia, že je v kríze. Zlepšenie výsledkov vzdelávania a samostatného učenia sa si bude vyžadovať úsilie na mnohých frontoch. Ústredným predpokladom tohto blogu je, že jedna časť riešenia spočíva v pomoci študentom lepšie regulovať svoje učenia pomocou efektívnych metód vzdelávania.

Najefektívnejšie prístupy k učeniu

Pri učení neexistuje univerzálny – najefektívnejší vzdelávací postup. Študíjne metódy by si mal študent prispôsobiť podľa seba, ktoré mu najviac vyhovujú. Každý má iné schopnosti a zručnosti, takže je dôležíte si predom určiť, čo pre teba funguje a čo nie. U niektorých študentov zohráva motivácia nezastupiteľnú úlohu – iným bude možno postačovať o niečo menej.

Nájsť najlepší spôsob štúdia je neustály, nekončiaci proces. Nie je to nič, čo by sa dalo naučiť a štandardizovať cez noc. Mal by si neustále zdokonaľovať svoje študíjne schopnosti, aby si lepšie pochopil, čo funguje a čo naopak nie.

Keďže aktuálne pri písaní tohto blogu je na Slovensku celoštátny lockdown je náročné sa učiť v skupinách a pomáhať si so spolužiakmi počas výučby. Preto sme prišli s najaktuálnejšími tipmi, ako sa efektívne učiť.

Ak si nájdeš z týchto pár tipov pre teba navýhodnejší spôsob učenia, zistíš, že prechádzaš zážitkovým učením, ktoré ťa bude baviť a nebudeš mať problém sa naučiť čokoľvek.

Definuj, aký si typ študenta

Ako prvé je potrebné si všeobecne uvedomiť, či si skôr ranné vtáča alebo nočná sova. Pozorovaním seba samého určite vieš, či ti robí problém ranné vstávanie, alebo naopak nemáš problém sa zobudiť o piatej ráno a začať sa učiť teoretické poznatky.

Plánuj

Plán čohokoľvek nie je na škodu a platí to aj pri vzdelávaní. Je potrebné si vybudovať efektívny plán učenia. Každý notebook alebo smartfón má v sebe ukrytý kalendár, do ktorého si môžeš naplánovať fázy učenia. Prípadne väčšej sofistikácie môžeš postupne prejsť na Excel, alebo Google docs.

Dávaj pozor na hodine

Možno to znie ako klišé a triviálne, ale naozaj ti pomôže dávať pozor na hodine. Viem, že je veľmi náročné sa sústrediť na dôležité a nevyhnutné informácie počas online výučby.

Aktívnym počúvaním sa sústreď na to, čo práve hovorí učiteľ a rob si poznámky vlastnými slovami.

Zo začiatku bude ťažké počúvať celý výklad a zároveň si zapisovať informácie, ale postupom času, ak zaručíš konzistenciu, nadobudneš potrebné skúsenosti a nebudeš mať žiaden problém zapisovať si poznámky a ešte k tomu získaš bonus v podobe zapamätania si väčšiny kľúčových slov.

Vyhýbaj sa rozptýleniu

Rozptýlenie je všade – od mobilných telefónov, notifikácií cez sociálne médiá až po rodinu / spolubývajúcich. Uvedom si, čo ťa pri učení najviac rozptyľuje a skús sa týmto podnetom vyhnúť.

Malý tip: Mobilné telefóny obsahujú funkciu, ktorou si môžeš nastaviť maximálny počet minúť, ktoré chceš stráviť na danej aplikácii, prípadne si daj smartfón do zásuvky alebo inej izby. Ak ťa najviac rozptyluje rodina, ľahko to vyriešiš cez jednoduchý nápis na dverách ‘‘Učím sa!‘‘

je potrebne si robiť pauzy pri učení

Dávaj si pauzy

Kto by chcel dostať do hlavy za menej času viac informácií? Asi všetci. Preto si počas učenia zapni budík, alebo vyskúšaj aplikáciu, cez ktorú si nastavíš svoj učebný proces s pauzami.

Odporúčam študíjny model 50 na 10. 50 minút sa učíš a 10 minút máš pauzu. Počas pauzy rob čokoľvek – strečing, káva, porozprávaj sa s priateľmi, zahraj si hru alebo len tak scrolluj sociálne siete.

Týmto spôsobom budeš počas stanovenej doby učenia (50 minút) maximálne sústredený s vidinou desiatich minút voľna, cez ktoré si môžeš robiť čo sa ti zachce.

Urob si z učenia rituál

Profesor Marty Lobdell z Washington State univesity odporúča, aby si študenti, ktorí prokrastinujú, alebo sa nedokážu sústrediť spravili z učenia rituál.

Počas jeho výskumu psychologického aspektu rituálu na vzdelávanie prišiel na to, že je najefektívnejšie, keď použiješ akýkoľvek predmet, ktorý nepoužívaš pri žiadnej inej aktivite.

Vo videu s názvom Study Less, Study Smart popisuje ako sa študentom zdvihla produktivita počas učenia o vyše 50% iba tým, že si kúpili lampu, na ktorú si nalepili ceduľku ‘‘Lampa na učenie‘‘ a používali ju iba keď sa išli učiť.

Tvoj mozog začne pri tejto metóde indikovať ‘‘Aha, teraz sa idem učiť, čiže musím byť produktívny.‘‘

Ak nerozumieš učivu, pýtaj sa

Existuje množstvo alternatív akým spôsobom sa môžeš dopytovať na učivo, ktorému nerozumieš. Základným pilierom efektívneho pochopenia je sa veľa pýtať. Určite máš veľa kamarátov a spolužiakov, ktorí ti radi pomôžu pri odpovedaní na tvoje nevyhnutné otázky. Ďalšou alternatívou je nebáť sa osloviť učiteľov.

Predsa len sme iba ľudia a ak učitelia uvidia, že máš snahu o porozumenie daného okruhu, zaručene ti rýchlo odpovedia. Prípadne existuje množstvo ročníkových skupín na Facebooku, ktoré ti rýchlo odpovedia.

Kooperatívnym učením dokážeš zefektívniť všetky učebné procesy. Ak ti vyhovuje práca v tíme, skús sa dohodnúť so spolužiakmi a učte spoločne.

Vytvor si plán štúdia

Ako by si sa dostal na potrebné miesto, keby nemáš detailne rozplánovanú cestu? Asi by si sa tam nejakým spôsobom dopravil, ale trvalo by ti to rozhodne kopu času.

Pre väčšiu efektivitu pri vzdelávaní určite siahni po harmonograme výučby a podrobne si priprav rozvrh kedy, ako a čo sa začneš učiť.

Zamysli sa nad typmi otázok a témami, ktoré by mohli byť na teste, aby si vedel, na čo by si sa mal zamerať.

Stanov si ciele pre každú študijnú reláciu, napríklad koľko tém, otázok chceš prejsť každý deň.

Efektívny prístup k učeniu, ako na to

Prezeraj si poznámky zo seminárov

Po škole, alebo pred semininárom si pozri aspoň na chvíľu poznámky, ktoré si si pripravil na hodine. Týmto spôsobom si buď hlbšie ukotvíš problematiku v dlhodobej pamäti, alebo si ju po týždni znovu pripomenieš a budeš mať väčší prehľad na seminári, čo sa preberalo a ľahšie pochopíš ďalšie učivo. Takisto ti to pomôže pri učení sa na veľkú skúšku a / alebo zápočty.

Zjednodušuj poznámky

Určite to poznáš. Niekoľko stoviek strán knihy alebo skrípt, ktoré na teba čakajú.

Odporúčam ti si priebežne čítať počas celého semestra tieto podklady a lineárne s učením si robiť tzv. výcuc.

Tento výcuc ti potom pomôže pri opakovaní. Ak máš čas a chuť, pripravis vycucnutý výcuc, ktorý bude mať iba 5 strán a bude obsahovať iba kľúčové témy a záchytné body.

Pri opakovaní si už len prebehni očami tieto skrátené poznámky a si pripravený na test.

Vyskúšaj anglické zdroje

Učenie sa z cudzojazyčných zdrojov môže mať veľký prínos v tvojej akademickej ceste.

Ak nemáš skúsenosti s čítaním anglických kníh, alebo máš deficit v angličtine, odporúčam ti využiť anglické zdroje a to z viacerých dôvodov:

  1. zlepšíš si anglický jazyk;
  2. cudzojazyčnej literatúry je neporovnateľne viac ako slovenskej;
  3. odkazujú na ďalšie zdroje;
  4. vybudovaná infraštruktúra online zdrojov.

Ak nevieš kde začať, rád by som ti odporučil pár externých zdrojov, ktoré stoja za zmienku a obsahujú vedecké publikácie z medicíny, manažmentu, marketing, psychológie a rôznych iných odvetví:

Nechaj si uložiť informácie

Existuje množstvo študentov, ktorí dávajú ‘‘try hard‘‘ do poslednej chvíle. Ak si však zodpovedný študent a máš pripravený podrobný plán výučby, uč sa deň pred skúškou iba do poludnia.

Potom už zanechaj hodiny a hodiny dlhého memorovania a skús aktivity, ktoré ťa bavia a pri ktorých nebudeš myslieť na zajtrajší test.

Takýmto spôsobom si mozog oddýchne, načerpáš chuť a nové sily a ako veľký bonus sa ti uloží väčšina informácií a na skúške budeš určite pripravený.

Tlač učebných materiálov

Sprostredkovávame učebné materiály pre vysokoškolských študentov. Dokument ti nízke ceny vytlačíme a zviažeme. Počas roku fungovania sme pomohli v štúdiu viac ako 5000 študentom. Vytlač si s nami.

Ivan Fatrič Ivexprint

Kto je
Ivan Fratrič?

Ivan je študentom marketingovej komunikácie na UK v Bratislave. Od 7 rokov profesionálne plával na reprezentačnej úrovni. Po športovej kariére sa naplno vrhol do štúdia marketingu. Všetky nadobudnuté teoretické poznatky aktuálne aplikuje v projekte IVEX, ktorý spolu s Alexom začali budovať v roku 2019 a ich víziou je inovujúcim spôsobom zlepšiť vysokoškolské prostredie a zľahčiť študentom život pri štúdiu a prepojiť ich s pracovným trhom.

Blog do vrecka

Sleduj novinky

Dostávaj novinky do Whatsapp-u. Rýchly a efektívny prístup ku informáciám.

Zdieľaj blog:
Share on facebook
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp

Blog do vrecka

Vedomosti na Whatsapp

Zdieľaj blog:
Share on facebook
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp

Podobné články